Dečija ortopedija je specijalizovana oblast koja se fokusira na dijagnostiku, lečenje i prevenciju mišićno-skeletnih problema kod dece. Kako deca rastu i razvijaju se, njihove kosti, zglobovi i mišići se stalno menjaju, što ponekad može dovesti do različitih ortopedskih stanja. Rana dijagnoza i lečenje su ključni za osiguranje da deca vode aktivan, zdrav život sa minimalnom nelagodnošću.
Primarni cilj pedijatrijske ortopedije je podrška pravilnom rastu i razvoju, sprečavanje i/ili saniranje deformiteta. Uobičajni problemi kod dece uključuju urođena stanja kao što su displazija kuka ili povijenosti stopala u različitim pravcima, ili pak stečena stanja kao što su recimo povrede od sporta (prelomi kostiju, uganuća, iščašenja...). Stanja kao što su skolioza, ravni tabani ili povijene noge (X i O noge) takođe mogu zahtevati pažnju tokom razvoja, posebno u školskom periodu.
Da bi precizno dijagnostikovali ova stanja, pedijatrijski ortopedi koriste kombinaciju kliničke evaluacije i naprednih dijagnostičkih testova, kao što su rendgenski snimci (RTG) - jedan od najčešće korišćenih alata za procenu zdravlja kostiju i otkrivanje deformiteta ili preloma, dok je ultrazvuk gotovo nezaobilazan i može se koristiti za bliže ispitivanje mišića, ligamenata, tetiva, mekih tkiva i kukova.