Spirometrija je jednostavan, brz i bezbolan test koji se koristi za procenu disajne funkcije, odnosno zapremine vazduha koju dete može da izduva iz pluća. Ovaj test je ključan u dijagnostici i praćenju bolesti kao što su astma, hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP), hronični bronhitis, plućni emfizem i druge respiratorne bolesti. Ispitivanje traje oko 15 minuta.
Kako se izvodi spirometrija?
Test spirometrije obavlja se tako da dete diše u cev povezanu sa uređajem zvanim spirometar. Pre nego što počne sa testiranjem, lekar će detetu i roditeljima detaljno objasniti tehniku izvođenja testa. Važno je pažljivo pratiti instrukcije, jer pravilno izvođenje testa utiče na tačnost rezultata.
Tokom izvođenja testa, dete sedi na stolici, a lekar postavlja štipaljku na nos kako bi vazduh mogao da izlazi samo kroz usta.
Dete je povezano sa spirometrom preko usnika – cevi koja je plastična ili kartonska i menja se za svakog pacijenta. Potrebnoje da obuhvati usnik tako da vazduh ne izlazi kroz ivicu i da jezik ne ulazi u otvor usnika.
Dete će prvo lagano disati kroz usnik.
Zatim, lekar će zamoliti dete da lagano izduva sav vazduh iz pluća, udahne maksimalno, zadrži dah, stisne usne oko usnika i što brže i snažnije izduva sav vazduh iz pluća, sve dok pluća potpuno ne „isprazne“. Posle ovog procesa, dete može da diše normalno i odmori se.
Kada se koristi spirometrija za praćenje terapije?
Spirometrija je takođe korisna za praćenje efekata i uspešnosti terapije kod dece koja već boluju od respiratornih bolesti. Redovno testiranje omogućava lekaru da prati napredak lečenja i prilagodi terapiju ako je potrebno.
Pregled pulmologa, kao i spirometriju u pedijatrijskoj ordinaciji Bebologija-Bulevar Evrope 38, možete zakazati pozivanjem brojeva: 021 31 000 37 ili 069 2467 358.